+420 778 277 277 info@estela.cz

Slovník pojmů

Zorientujte se v lékařské terminologii v našem přehledném slobníčku pojmů týkajícího se nejen plastické a estetické chirurgie.
Anestezie
Anestezie je způsob umělého uspání pacienta nebo znecitlivění části těla za účelem vykonání chirurgického zákroku či jiné operace.
Abdominoplastika

Abdominoplastika je operace, při níž je odstraněna nadbytečná kůže a tuk ze střední až dolní části břicha. Plastická operace břicha je provádí často u lidí s nadváhou a po významném úbytku tělesné hmotnosti, kdy zákrok výrazně zlepšuje tvar a pevnost břišní stěny.

Augmentace

Zvětšení části lidského těla vlastní tkání nebo umělým implantátem. 

Nejčastěji se termín augmentace v obecném povědomí spojuje s augmentací prsou, tedy zvětšením prsou silikonovým implantátem nebo vlastním tukem. Více o zvětšení prsou se dočtete v sekci augmentace prsou.

Blefaroplastika

Blefaroplastika je plastická operace očních víček. Zákrok se provádí v lokální anestizii a řeší jednak estetické hledisko přebytečné kůže v oblasti očí, ale operace je vhodná také pro pacienty, kterým povislá kůže snižuje zorný úhel vidění a jinak ztěžuje funkci očí.

Podrobnosti o plastické operaci víček včetně cen za zákrok se dočtete v sekci blefaroplastika – plastická operace očních víček.

Body contouring
Body contouring (tvarování těla) v estetické medicíně zahrnuje různé metody, které mají za cíl zlepšit celkový tvar a proporce těla. Tyto metody se obvykle používají pro zmenšení objemu tukových polštářů, redukci celulitidy, zlepšení kvality pokožky a zvýšení elasticity kůže.

Mezi nejčastější metody body contouringu patří liposukce, kdy se tukové buňky odstraňují pomocí vysávání, a kryolipolýza, která tukové buňky zničí pomocí nízkých teplot. Další metody zahrnují radiofrekvenci, ultrazvuk, laserovou lipolýzu a neinvazivní vakuovou terapii, které se používají ke stimulaci kolagenu a elastinu v kůži, ke zlepšení krevního oběhu a k odstranění tukových buněk.

Tyto techniky mohou být aplikovány na různé oblasti těla, jako jsou břicho, stehna, boky, paže, krk a obličej. Zákroky jsou obvykle prováděny kosmetickými lékaři nebo specializovanými terapeuty v klinice nebo kosmetickém salonu. Efekt zákroku je závislý na konkrétní metodě, individuálních faktorech pacienta a jeho životním stylu. Body contouring může být také doplněn o další estetické zákroky, jako jsou například prsní implantáty, abdominoplastika nebo facelift.

Botulotoxin
Botulotoxin (známý také jako botox) je proteinový toxin produkovaný bakterií Clostridium botulinum. Tento toxin blokuje nervové signály, které řídí svalovou aktivitu, což vede k dočasnému ochabnutí svalů. Botulotoxin se používá v estetické medicíně k odstranění vrásek a jemných linií, zejména v oblasti čela, okolo očí a v oblasti krku.

Botulotoxin se aplikuje pomocí injekce do svalů pod kůží. Působí tak, že ochabí svalové napětí v oblasti aplikace a snižuje viditelnost vrásek a jemných linií, čímž vytváří hladší a mladší vzhled. Botulotoxin také může být použit k úpravě asymetrie obličeje nebo ke zlepšení vzhledu jizvy. Účinek aplikace botulotoxinu trvá obvykle několik měsíců, poté se musí aplikace opakovat.

Botulotoxin se také používá v medicíně pro léčbu různých zdravotních problémů, jako jsou například migrény, nadměrné pocení, křeče nebo určité typy očních poruch. Přestože je botulotoxin vysokou dávkou jedovatý, v estetické medicíně se používá v bezpečných dávkách a pod dohledem zdravotnického personálu.

Browlift

Browlift je doslovně v překladu „zvednutí obočí. Jedná se o chirurgický zákrok, který zlepšuje vzhled oblasti čela a obočí. Provádí se řezem, který nastaví tkáně a svaly do nové polohy za účelem snížení sestupu obočí nebo vyrovnání nesouměrného obočí.

Dermální výplně
Dermální výplně jsou kosmetickým produktem používaným ke zlepšení vzhledu kůže a korekci různých estetických nedostatků, jako jsou vrásky, jemné linky, prohlubně a nerovnosti kůže. Jsou to obvykle gelové injekce aplikované pod kůži, které se skládají z různých látek, včetně kyseliny hyaluronové, kolagenu, kalcium hydroxylapatitu a poly-L-laktické kyseliny.

Kyselina hyaluronová je nejběžnější složkou dermálních výplní a je přirozenou složkou kůže, která ji hydratuje a dodává pružnost. Dermální výplně s kyselinou hyaluronovou jsou schopné vyplnit vrásky a prohlubně, zvýšit objem rtů nebo zlepšit kontury obličeje. Kolagenové výplně jsou vyrobeny z kolagenu, který je přirozenou složkou kůže, ale jeho úroveň klesá s věkem. Tyto výplně jsou schopné napravit jemné linie a vrásky. Kalcium hydroxylapatit a poly-L-laktická kyselina jsou syntetické výplně, které se používají k naplnění hlubších vrásek a prohlubní.

Dermální výplně by měly být aplikovány vždy lékařem a to pomocí jemných jehel nebo kanyly. Výsledky trvají obvykle několik měsíců až jeden rok, v závislosti na složení výplně a individuálních reakcích těla.

Jizva
Jizva je trvalý výběžek na kůži nebo jiné tkáni, vzniká během procesu hojení rány nebo poškození. Když je tkáň poškozena, tělo reaguje vysláním buněk, které se snaží opravit poškozenou oblast. Tyto buňky produkují novou tkáň, aby nahradily poškozenou tkáň, a tato nová tkáň může být odlišné struktury a textury než původní tkáň.

Jizva se obvykle vytváří v místě, kde byla rána, řez nebo popálenina. Může být různých velikostí a tvarů, a v závislosti na závažnosti poškození tkáně a procesu hojení může být jizva více nebo méně viditelná. Některé jizvy mohou být hladké a jemné, zatímco jiné mohou být výraznější, zvlněné nebo vyvýšené.

Labioplastika
Labioplastika je plastická operace malých stydkých pysků. Úprava velikosti a tvaru ženských intimních partií se provádí nejen z estetického hlediska, ale také z důvodů hygienických a subjektivních v souvislosti s prožitky při pohlavním styku.
Liposukce

Liposukce je operace, při které je odsáván nadbytečný tuk z těla. Nejčastěji se provádí liposukce břicha, stehen, boků, ale také podbradku a u mužů je poměrně často žádaná liposukce prsou.

Lokální anestezie

Lokální anestezie je druh místního umrtvení, které se používá k znecitlivění a ochraně před bolestí v určité oblasti těla. Při lokální anestezii se injekčně podává anestetikum přímo do oblasti, která bude ošetřena. Tato metoda se často používá pro menší zákroky, pacient je při vědomí a dýchá samostatně. Po vykonaném ošetření často pacient odchází domů a není nutná hospitalizace.

Mastektomie
Mastektomie je chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna jedna nebo obě prsa. Tento zákrok se často používá k léčbě rakoviny prsu nebo k prevenci vzniku rakoviny u žen s vysokým rizikem onemocnění. Existují různé typy mastektomií, včetně úplné (totální) mastektomie, při které jsou odstraněny celé prsní žlázy, areola a bradavky, nebo subkutánní mastektomie, při které jsou odstraněny pouze prsní žlázy s malým množstvím přilehlé tkáně. Po mastektomii mohou ženy podstoupit rekonstrukční chirurgii prsou, aby obnovily vzhled a symetrii svých prsů.
Mastopexe

Mastopexe je chirurgický zákrok, který se provádí pro modelaci a obnovení tvaru a polohy poprsí. Tento zákrok plastické chirurgie se často provádí u žen, které mají klesající nebo nerovnoměrné prsy po porodu, hubnutí nebo vlivem stárnutí. Během mastopexe se odstraní nadbytečná kůže a tuk ze spodní části prsou, a pak se prsa nastaví do vyšší pozice. Mastopexe může také zahrnovat zvětšení prsou pomocí implantátů nebo pomocí přenosu vlastního tuku.

Mezoterapie

Mezoterapie je technika aplikace látek proti stárnutí pokožky pomocí mikrojehliček přímo do střední vrstvy kůže, kam se účinné látky nedostanou pomocí krémů a dalších kosmetických přípravků.

Roztok, který se při mezoterapii do pokožky aplikuje může mít různé složení podle účelu aplikace. Základem je však vždy kyselina hyaluronová.

Odstáté ušní boltce
Operace odstátých uší se provádí zejména u dětí již od 5 let věku.
Otoplastika
Operace ušních boltců.
Prsní implantát
Prsní implantát je medicínské zařízení používané k augmentaci (zvětšení) prsou nebo k rekonstrukci prsou po mastektomii. Je to v podstatě obal naplněný nějakým materiálem, který se vkládá do prsou chirurgicky.

Prsní implantáty se vyrábějí z různých materiálů, ale nejčastěji se používají silikonové implantáty nebo implantáty naplněné fyziologickým roztokem (sterilním slaným roztokem). Silikonové implantáty jsou vyrobeny z pružného silikonového obalu a naplněny silikonovým gelem. Tyto implantáty mohou mít různé tvary, velikosti a hustoty.

Existují také další typy implantátů, jako jsou implantáty s tekutým silikonem, hybridní implantáty (kombinace silikonu a fyziologického roztoku) nebo implantáty s jinými materiály jako jsou hydrogel nebo polyuretanová pěna. Každý typ implantátu má své výhody a nevýhody a vhodnost pro konkrétního pacienta závisí na jeho individuálních potřebách a předpokladech.

Ptóza
Ptóza je obecně pokles, nejčastěji se však spojuje s poklesem očního víčka (blefaroptóza), kdy horní víčko dosahuje nebo částečně překrývá zornici, a tím zhoršuje vidění. Pokles očního víčka řeší plastická chirurgie blefaroplastikou (operací očního víčka).
Tumescence

Tumescence je stav tkáně naplněné tekutinou. Tento termín se často objevuje ve spojení s liposukcí, tj. „tumescentní liposukce„, kdy se do tukové tkáně napouští roztok uvolňující tukové buňky. Ty se následně pomocí kanyly odsávají z těla ven a dochází tak k operačnímu formování postavy.

Tumescentní liposukce

Tumescentní (nebo také tumescenční) liposukce je metoda odsátí tuku tenkou kanylou, přičemž se předem do tkáně napustí speciální roztok obsahující mimo jiné anestetické látky pro lokální znecitlivění.

Bližší informace o liposukci si můžete prohlédnout na stránce věnované liposukci.

Nenašli jste to, co jste hledali?

Zeptejte se na cokoliv, co Vás zajímá.