+420 778 277 277 info@estela.cz

Slovník pojmů

Zorientujte se v lékařské terminologii v našem přehledném slobníčku pojmů týkajícího se nejen plastické a estetické chirurgie.
Anestezie
Anestezie je způsob umělého uspání pacienta nebo znecitlivění části těla za účelem vykonání chirurgického zákroku či jiné operace.
Abdominoplastika

Abdominoplastika je operace, při níž je odstraněna nadbytečná kůže a tuk ze střední až dolní části břicha. Plastická operace břicha je provádí často u lidí s nadváhou a po významném úbytku tělesné hmotnosti, kdy zákrok výrazně zlepšuje tvar a pevnost břišní stěny.

Augmentace

Zvětšení části lidského těla vlastní tkání nebo umělým implantátem. 

Nejčastěji se termín augmentace v obecném povědomí spojuje s augmentací prsou, tedy zvětšením prsou silikonovým implantátem nebo vlastním tukem. Více o zvětšení prsou se dočtete v sekci augmentace prsou.

Blefaroplastika

Blefaroplastika je plastická operace očních víček. Zákrok se provádí v lokální anestizii a řeší jednak estetické hledisko přebytečné kůže v oblasti očí, ale operace je vhodná také pro pacienty, kterým povislá kůže snižuje zorný úhel vidění a jinak ztěžuje funkci očí.

Podrobnosti o plastické operaci víček včetně cen za zákrok se dočtete v sekci blefaroplastika – plastická operace očních víček.

Labioplastika
Labioplastika je plastická operace malých stydkých pysků. Úprava velikosti a tvaru ženských intimních partií se provádí nejen z estetického hlediska, ale také z důvodů hygienických a subjektivních v souvislosti s prožitky při pohlavním styku.
Liposukce

Liposukce je operace, při které je odsáván nadbytečný tuk z těla. Nejčastěji se provádí liposukce břicha, stehen, boků, ale také podbradku a u mužů je poměrně často žádaná liposukce prsou.

Lokální anestezie
Mezoterapie je technika aplikace látek proti stárnutí pokožky pomocí mikrojehliček přímo do střední vrstvy kůže, kam se účinné látky nedostanou pomocí krémů a dalších kosmetických přípravků.

Roztok, který se při mezoterapii do pokožky aplikuje může mít různé složení podle účelu aplikace. Základem je však vždy kyselina hyaluronová.

Odstáté ušní boltce
Operace odstátých uší se provádí zejména u dětí již od 5 let věku.
Otoplastika
Operace ušních boltců.
Ptóza
Ptóza je obecně pokles, nejčastěji se však spojuje s poklesem očního víčka (blefaroptóza), kdy horní víčko dosahuje nebo částečně překrývá zornici, a tím zhoršuje vidění. Pokles očního víčka řeší plastická chirurgie blefaroplastikou (operací očního víčka).
Tumescence

Tumescence je stav tkáně naplněné tekutinou. Tento termín se často objevuje ve spojení s liposukcí, tj. „tumescentní liposukce„, kdy se do tukové tkáně napouští roztok uvolňující tukové buňky. Ty se následně pomocí kanyly odsávají z těla ven a dochází tak k operačnímu formování postavy.

Tumescentní liposukce

Tumescentní (nebo také tumescenční) liposukce je metoda odsátí tuku tenkou kanylou, přičemž se předem do tkáně napustí speciální roztok obsahující mimo jiné anestetické látky pro lokální znecitlivění.

Bližší informace o liposukci si můžete prohlédnout na stránce věnované liposukci.

Nenašli jste to, co jste hledali?

Zeptejte se na cokoliv, co Vás zajímá.