+420 778 277 277 info@estela.cz

Slovník pojmů

Zorientujte se v lékařské terminologii v našem přehledném slobníčku pojmů týkajícího se nejen plastické a estetické chirurgie.
Anestezie
Anestezie je způsob umělého uspání pacienta nebo znecitlivění části těla za účelem vykonání chirurgického zákroku či jiné operace.
Abdominoplastika

Abdominoplastika je operace, při níž je odstraněna nadbytečná kůže a tuk ze střední až dolní části břicha. Plastická operace břicha je provádí často u lidí s nadváhou a po významném úbytku tělesné hmotnosti, kdy zákrok výrazně zlepšuje tvar a pevnost břišní stěny.

Augmentace

Zvětšení části lidského těla vlastní tkání nebo umělým implantátem. 

Nejčastěji se termín augmentace v obecném povědomí spojuje s augmentací prsou, tedy zvětšením prsou silikonovým implantátem nebo vlastním tukem. Více o zvětšení prsou se dočtete v sekci augmentace prsou.

Blefaroplastika

Blefaroplastika je plastická operace očních víček. Zákrok se provádí v lokální anestizii a řeší jednak estetické hledisko přebytečné kůže v oblasti očí, ale operace je vhodná také pro pacienty, kterým povislá kůže snižuje zorný úhel vidění a jinak ztěžuje funkci očí.

Podrobnosti o plastické operaci víček včetně cen za zákrok se dočtete v sekci blefaroplastika – plastická operace očních víček.

Browlift

Browlift je doslovně v překladu „zvednutí obočí. Jedná se o chirurgický zákrok, který zlepšuje vzhled oblasti čela a obočí. Provádí se řezem, který nastaví tkáně a svaly do nové polohy za účelem snížení sestupu obočí nebo vyrovnání nesouměrného obočí.

Labioplastika
Labioplastika je plastická operace malých stydkých pysků. Úprava velikosti a tvaru ženských intimních partií se provádí nejen z estetického hlediska, ale také z důvodů hygienických a subjektivních v souvislosti s prožitky při pohlavním styku.
Liposukce

Liposukce je operace, při které je odsáván nadbytečný tuk z těla. Nejčastěji se provádí liposukce břicha, stehen, boků, ale také podbradku a u mužů je poměrně často žádaná liposukce prsou.

Lokální anestezie

Lokální anestezie je druh místního umrtvení, které se používá k znecitlivění a ochraně před bolestí v určité oblasti těla. Při lokální anestezii se injekčně podává anestetikum přímo do oblasti, která bude ošetřena. Tato metoda se často používá pro menší zákroky, pacient je při vědomí a dýchá samostatně. Po vykonaném ošetření často pacient odchází domů a není nutná hospitalizace.

Mezoterapie

Mezoterapie je technika aplikace látek proti stárnutí pokožky pomocí mikrojehliček přímo do střední vrstvy kůže, kam se účinné látky nedostanou pomocí krémů a dalších kosmetických přípravků.

Roztok, který se při mezoterapii do pokožky aplikuje může mít různé složení podle účelu aplikace. Základem je však vždy kyselina hyaluronová.

Mastopexe

Mastopexe je chirurgický zákrok, který se provádí pro modelaci a obnovení tvaru a polohy poprsí. Tento zákrok plastické chirurgie se často provádí u žen, které mají klesající nebo nerovnoměrné prsy po porodu, hubnutí nebo vlivem stárnutí. Během mastopexe se odstraní nadbytečná kůže a tuk ze spodní části prsou, a pak se prsa nastaví do vyšší pozice. Mastopexe může také zahrnovat zvětšení prsou pomocí implantátů nebo pomocí přenosu vlastního tuku.

Odstáté ušní boltce
Operace odstátých uší se provádí zejména u dětí již od 5 let věku.
Otoplastika
Operace ušních boltců.
Ptóza
Ptóza je obecně pokles, nejčastěji se však spojuje s poklesem očního víčka (blefaroptóza), kdy horní víčko dosahuje nebo částečně překrývá zornici, a tím zhoršuje vidění. Pokles očního víčka řeší plastická chirurgie blefaroplastikou (operací očního víčka).
Tumescence

Tumescence je stav tkáně naplněné tekutinou. Tento termín se často objevuje ve spojení s liposukcí, tj. „tumescentní liposukce„, kdy se do tukové tkáně napouští roztok uvolňující tukové buňky. Ty se následně pomocí kanyly odsávají z těla ven a dochází tak k operačnímu formování postavy.

Tumescentní liposukce

Tumescentní (nebo také tumescenční) liposukce je metoda odsátí tuku tenkou kanylou, přičemž se předem do tkáně napustí speciální roztok obsahující mimo jiné anestetické látky pro lokální znecitlivění.

Bližší informace o liposukci si můžete prohlédnout na stránce věnované liposukci.

Nenašli jste to, co jste hledali?

Zeptejte se na cokoliv, co Vás zajímá.