+420 778 277 277 info@estela.cz

Operace odstátých uší – otoplastika

Odstáté uši jsou jednou z nejběžnějších kosmetických vrozených vad. Může jít o vadu jednostrannou nebo oboustrannou. Tato vada je operačním zákrokem snadno odstranitelná.

Zákrok je vhodný jak pro děti, tak i dospělé, kterým tato vada vadí a jsou díky ní nespokojeni se svým vzhledem, nevěří si… Hlavně děti s odstátými boltci se mohou stát terčem posměchu spolužáků a trpět tak nízkým sebevědomím. Tento krátký a poměrně jednoduchý zákrok dokáže významně ovlivnit vzhled člověka, a tak i zvýšit jeho sebevědomí.

Plastická operace ušních boltců

Během operace je tvar chrupavky upraven a zároveň zmenšen úhel jejího odstávání od hlavy do přirozeného tvaru. Výsledkem je tak souměrný vzhled. Řez je veden v záhybu za boltci, aby byly jizvy co nejméně viditelné a nevadily ani při nošení brýlí. Zákrok lze provést po ukončení růstu chrupavek, tzn. cca po 6 roce. Provádí se v lokální anestezii a i malé děti jej dobře zvládají, pokud ho sami chtějí. Kromě odstátých boltců řešíme na naší klinice i jiné anomálie. Provádíme např.rekonstrukce roztržených nebo jinak zdeformovaných ušních lalůčků nejčastěji způsobené nošením (těžkých) naušnic.

Průběh operace

 • Zákrok se provádí na operačním sále za sterilních podmínek v lokálním znecitlivění
 • Lékař nejdříve jemnou jehličkou umrtví celé ucho lokálním anestetikem, to bývá většinou nejnepříjemnější část celého zákroku
 • Po umrtvení vypreparuje chrupavku ucha a pomocí nářezů ji vytvaruje do požadované pozice, pak ušní boltce přitáhne stehy k hlavě do vyhovujícího postavení
 • Nový tvar uší zafixuje pomocí modelačních stehů a obvazu, který sundá 7.-10. den po operaci
 • Celý zákrok (oba boltce) trvá přibližně 60-90 minut a hned po něm můžete odejít
 • Uši jsou kryté obvazem

Pooperační péče

 • Doma je vhodné pár dní dodržovat klidový režim nejlépe ve zvýšené poloze v polosedě
 • Za 3-4 dny po zákroku je doporučená první kontrola, kdy vám bude vyměněn obvaz, ale není to nezbytné
 • 7.-10. den po operaci vám lékař vyndá modelační stehy a začnete nosit čelenku, která pomáhá udržet chrupavku v požadovaném tvaru
 • Čelenku je potřeba nosit 7 dní 24 hodin denně, potom ještě dalších 7 dní pouze na noc
 • Po vyndání stehů si můžete umýt vlasy
 • Pokud vás kůže pod obvazem svědí, nepoužívejte žádný předmět k poškrábání, aby se nenarušil konečný efekt a průběh hojení

Plastická operace ušních boltců se provádí z estetických důvodů u dospělých, ale také u dětí již od 6 let věku.

Možné komplikace

Mezi pooperační komplikace patří infekce a krvácení, které se může vyskytnout v prvních 4 dnech po operaci, a které není nebezpečné. Pro snížení rizika krvácení po zákroku neužívejte asi 7 dní před zákrokem žádné preparáty ovlivňující srážlivost krve (léky obsahující kys.salycilovou, Paralen, ale i enzymatické preparáty jako je Wobenzym). Pokud užíváte Varfarin nebo jemu podobné preparáty, poraďte se o jeho užívání se svým ošetřujícím lékařem. Na hladký pooperační průběh má vliv i to, že 2 týdny před zákrokem neproděláte žádné akutní onemocnění.

Ceník

Korekce odstátých boltců – jeden boltec

12.000

Korekce odstátých boltců – oba boltce

17.000

Pro koho je zákrok vhodný

Děti i dospělí.

Tento výkon se nejčastěji provádí u dětí od 6 do 14 let.

Konzultace zdarma

Využijte bezplatné a nezávazné konzultace přímo s našimi lékaři.

Často kladené otázky – otoplastika

Od kterého věku je vhodné zákrok provést?

Zákrok lze provést kdykoliv po ukončení růstu chrupavek, tzn. cca po 6 roce., nejčastěji ve věku 9 let ale i později až do dospělosti. Protože se zákrok provádí v lokální anestezii, je velice důležitá spolupráce dítěte během zákroku a od toho se odvíjí věk, kdy je zákrok proveden. Je možno ho tedy provést i ve věku 6 let, pokud si to dítě samo přeje a spolupracuje, většinou však v 9 letech a více….

Hradí tento zákrok zdravotní pojišťovna?

Ano, do věku 12-ti let je tento zákrok hrazen ze zdravotního pojištění. V případě této úhrady však musí být proveden ve státním zařízení. Protože jsme soukromá klinika a nemáme smlouvu s pojišťovnou, lze u nás zákrok podstoupit pouze za vlastní úhradu, nejlépe tedy od věku 13-ti let a více.

Je zákrok bolestivý?

Není. Zákrok se provádí v místním znecitlivění, kdy vám chirurg jemnou jehličkou aplikuje do oblasti ucha dostatečné množství lokálního anestetika, které celou operovanou oblast znecitliví, takže po celou dobu zákroku necítíte žádnou bolest, pouze dotyky. Samotné znecitlivění bývá asi nejvíce nepříjemnou záležitostí z celého zákroku, ale zvládají jej i malé děti.

Budu po zákroku potřebovat léky na bolest?

Bolest můžete pociťovat v prvních dnech po operaci, kdy většinou postačí vzít si běžné analgetikum.

Budu mít po zákroku otoky?

Ano, po zákroku se může objevit mírný pooperační otok a modřiny. Otok odezní přibližně do 10 – ti dnů, ale to je zcela individuální.

Zůstanou mi po zákroku viditelné jizvy?

Během operace je řez vždy veden v záhybu za boltci, jizvy tak nejsou vidět a ani nevadí při nošení brýlí.

Kdy se budu moci vrátit do práce a ke sportu?

Klidový režim doporučujeme přibližně jeden týden po zákroku, i když neschopnost po zákroku není nutná, ale obvaz přeci jen vytváří společenský handicap. 3-4 den po operaci je možné ho vyměnit za menší, který se dá skrýt pod čelenku, záleží tedy na vás a na druhu zaměstnání….

Sportovní aktivity doporučujeme až za 3 týdny, namáhavým a kolektivním sportům (kontaktní, míčové) je vhodné vyhýbat se až 2 měsíce.

Je efekt operace trvalý?

Ano je.

Zeptejte se na operaci odstátých uší

Zanechte nám dotaz či zprávu a my se Vám ozveme.