+420 778 277 277 info@estela.cz

Operace očních víček – blefaroplastika

Patří mezi nejběžnější estetické zákroky v obličeji, díky kterému se zbavíte staršího a unaveného výrazu způsobeného sníženou elasticitou kůže na víčkách. Jde v podstatě o estetickou úpravu horních a/nebo dolních očních víček, pomocí které se odstraní nadbytečná kůže, v některých případech současně s tukovými váčky a uvolněným svalem.

Operace horních víček

Jemná a namáhaná kůže víček postupem času ztrácí svoji pevnost, uvolňuje se a vytváří kožní převisy, někdy i tukové výhřezy, které způsobují pocit těžkých víček a unavených očí. Pokud jsou převisy větší, mohou omezit i zrak. S přibývajícím věkem tak tento problém řeší nejen mnoho žen, ale i mužů. I proto je blefaroplastika, tak se operace horních víček nazývá, jednou z nejčastěji prováděných kosmetických operací. Tento jednoduchý a téměř bezbolestný zákrok dokáže významně ovlivnit vzhled člověka. Oči po něm přestanou tížit, otevřou se, projasní a omladí se tím celkový vzhled. Během zákroku je řez veden tak, aby jizva přesně kopírovala přirozený ohyb víčka a nebyla tolik vidět.

Operace dolních víček

U dolních víček jemná kůže také postupem času povoluje, ale nevytváří tak moc velké nadbytky kůže jako na horních víčkách. Pod očima dělají problémy vyhřezlé tukové váčky tlačící na kruhový sval, ten ochabuje, kůže se vytahuje a tvoří vrásky až rýhy, a nepříjemné až nevzhledné pytle pod očima, které vytvářejí dojem únavy. I zákrok na dolních víčkách významně ovlivňuje vzhled člověka. Výsledkem je odstranění tukových vaků pod očima, maximální redukce vrásek a vypnutí víčka. Řez je během zákroku veden tak, aby kopíroval linii řas a jizva tak nebyla vidět.

Průběh operace

 • Zákrok se provádí na operačním sále za sterilních podmínek v lokálním znecitlivění.
 • Lékař si nejdříve přesně vyznačí a vyměří, kolik kůže může odebrat, aby byl výsledek co nejlepší.
 • Poté jemnou jehličkou umrtví vyznačené místo lokálním anestetikem, to bývá většinou nejnepříjemnější část celého zákroku.
 • U horních víček skalpelem vyřízne vyznačenou přebytečnou kůži, pokud je potřeba, odstraní tukové prolapsy i část svalu.
 • U dolních víček odstraní zespodu tlačící tukové váčky spolu s přebytečnou kůží.
 • Lékař si nejdříve přesně vyznačí a vyměří, kolik kůže může odebrat, aby byl výsledek co nejlepší.
Výsledkem operace očních víček je nejen estetický efekt v podobě „projasnění“ obličeje, ale oči také méně slzí, zvětší se zorné pole očí a tím se zlepší jejich funkce.

Pooperační péče

 • Doma je vhodné uložit se do zvýšené polohy a dodržovat několikadenní klidový režim, nenamáhat se, nic těžkého nezvedat, nepředklánět se, nechat se alespoň chvilku opečovávat svými blízkými 😊
 • Hned po příjezdu domů doporučujeme 1-2 dny oči chladit gelovými polštářky nebo pytlíky předem připraveného. vychlazeného černého čaje (pouze z ledničky, ne z mrazáku).
 • Za 7 dní k nám přijdete na vytažení stehů.
 • Za 14 dní začnete provádět jemné tlakové masáže jizev, které vám ukážeme při vytažení stehů.
 • Promazávejte jizvy mastným krémem, chraňte před sluníčkem (2-3 měsíce).

Možné komplikace

Nejčastější komplikací bývá infekce operační rány, tedy špatné hojení rány, a zvýšená krvácivost.

Po operaci dolních víček se vzácně může uvolnit závěsný aparát víčka, což se projeví obnaženým bělmem.

Aby rány moc nekrvácely a vy neměli po zákroku zbytečné modřiny, neužívejte před zákrokem (asi 3 týdny) žádné preparáty ovlivňující srážlivost krve (léky obsahující kys.salycilovou, Paralen, ale i enzymatické preparáty jako je Wobenzym). Pokud užíváte Varfarin nebo jemu podobné preparáty, poraďte se o jeho užívání se svým ošetřujícím lékařem.

Komplikacím lze předejít dodržováním pooperačního režimu a vhodným ošetřováním jizev. Na hladký pooperační průběh má vliv i to, že nebudete několik týdnů před i po zákroku kouřit a 2 týdny před zákrokem, neproděláte žádné akutní onemocnění.

Ceník

Operace horních víček

13.000

Operace dolních víček

17.000

Operace horních a dolních víček

26.000

Operace horních víček + vnitřní browlift

16.500

Konzultace zdarma

Využijte bezplatné a nezávazné konzultace přímo s našimi lékaři.

Často kladené otázky – blefaroplastika

Jak poznám, že bych měla zákrok podstoupit?

Pokud si všímáte, že je vaše kůže v okolí očních víček povislá nebo se vám zvětšují váčky pod očima, máte pocit těžkých a unavených očí, objednejte se na nezávaznou a bezplatnou konzultaci a náš zkušený plastický chirurg posoudí, zda již u vás nastal čas k provedení zákroku nebo je vhodnější ještě nějaký čas počkat.

Je možné provést současně operaci horních i dolních víček?

Ano, je, zákrok pak trvá asi 1,5 hodiny. Potom je však potřeba počítat s většími otoky a modřinami a delší rekonvalescencí po provedeném zákroku.

Mohu bezprostředně po zákroku řídit auto?

Řídit auto po operaci víček rozhodně nedoporučujeme. I když budete po zákroku vidět, je vhodné domluvit si odvoz.

Je operace víček bolestivá?

Není. Zákrok se provádí v místním znecitlivění, kdy vám chirurg jemnou jehličkou aplikuje do vyznačené části víčka lokální anestetikum, které celou operovanou oblast znecitliví, takže po celou dobu zákroku necítíte žádnou bolest, pouze dotyky. Samotné znecitlivění bývá asi nejvíce nepříjemnou záležitostí z celého zákroku.

Budu po zákroku potřebovat léky na bolest?

Bolest můžete pociťovat první den po operaci, kdy většinou postačí vzít si běžné analgetikum, jako je např. Paralen. Případné pooperační bolesti zmírňuje i doporučované chlazení očí.

Jak si mám doma připravit pytlíky čaje na chlazení?

Den před zákrokem si uvařte asi půl litru černého čaje ze šesti pytlíků. Pytlíky v něm nechte a uložte do ledničky. Po příchodu domů, si dva pytlíky vyjměte, vymačkejte a přiložte na oči. Jakmile zteplají , vraťte je zpět do čaje do ledničky a vezměte si nové. Toto provádějte 1-2 dny.

Je lepší k chlazení očí použít gely vychlazené v mrazáku?

Rozhodně není. Naopak. Chlazení očních víček zmraženými pytlíky může po operaci poškodit kůži a zhoršit hojení.

Mohu po operaci sledovat TV?

První tři dny po zákroku sledování TV ani čtení nedoporučujeme.

Budu mít po zákroku otoky a modřiny okolo očí?

Ano. Po zákroku jsou oči většinou oteklé, mohou se tvořit i mírné modřinky. To, v jakém rozsahu, je ale zcela individuální. Největší otoky obvykle vymizí do tří dnů, mírné otoky však mohou přetrvávat až 4-8 týdnů, to již můžete vidět konečný výsledek operace.

Kdy se budu moci po zákroku vrátit do práce?

Po operaci doporučujeme dodržovat asi týdenní klidový režim, to má významný vliv na hojení a celkovou rekonvalescenci. Nenáročnou kancelářskou práci můžete vykonávat již po 3 dnech po operaci, kdy obvykle ustoupí ty největší otoky. Záleží tedy na druhu vaší práce. Obecně lze říci, že po týdnu již můžete vykonávat běžnou fyzickou aktivitu a můžete jít tedy do práce.

Mohu se po zákroku malovat?

Nanášení očního makeupu doporučujeme nejdříve za 14 dni po zákroku.

Kdy mohu začít sportovat?

Ke sportovním aktivitám se můžete vrátit asi měsíc po zákroku.

Budou jizvy po zákroku vidět?

Řezy jsou vždy vedeny tak, aby byly jizvy vidět co nejméně. V případě horních víček je jizva ukrytá přímo v ohybu víčka a u dolních víček je jizva těsně pod řasami. Čerstvě po operaci jsou jizvy samozřejmě červené, tudíž více viditelné, postupem času však blednou a splývají s okolím.

Je efekt operace trvalý?

Nedá se říci, že trvalý, ale spíše dlouhodobý. Je potřeba mít na paměti, že kůže stále pracuje a proto může dojít znovu k jejímu opětovnému poklesu. Není výjimkou, že je po čase nutné zákrok provést znovu, ale je to zcela individuální.

Zeptejte se na operaci očních víček

Zanechte nám dotaz či zprávu a my se Vám ozveme.